رفتن به محتوای اصلی
x

هسته اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیای پزشکی یا (Internet of Medical Things (IOMT به مجموعه‌ای از تجهیزات و لوازم پزشکی گفته می‌شود که از طریق اینترنت به شبکه سیستم‌های سلامت متصل می‌شوند. لوازم پزشکی مجهز به سیستم بی‌سیم (Wi-Fi) امکان برقراری ارتباط M2M (ماشین به ماشین) را می‌دهند که پایه و اساس اینترنت اشیای پزشکی را تشکیل می‌دهد. دستگاه‌های IOMT از طریق اینترنت به پلتفرم‌های ابری مانند Amazon Web Services که محل ثبت، آنالیز و ذخیره داده‌های مورد نیاز است، متصل می‌شوند.
دستگاه‌های IOMT این امکان را به پزشکان و پرستاران می‌دهند تا بیماران خود را از راه دور تحت نظر داشته باشند. نحوه عمل این دستگاه‌ها به گونه‌ای است که علایم حیاتی بیماران را به اطلاعات قابل ذخیره تبدیل کرده و آن را به پایگاه داده ابری می‌فرستند. در این پایگاه اطلاعات تجزیه و تحلیل شده و پزشک یا پرستار نیز به این اطلاعات دسترسی دارد. اینترنت اشیا از جمله فناوری‌های پیشرفته و تقریباً جدید است، که اکثر کشورها برای ایجاد زیرساخت‌های آن در تلاش هستند.

 

 

 

ax

 

 

اهداف هسته:

  • بررسی ابعاد مختلف تله مدیسین
  • چالش ها و مسائل مطرح در این حوزه
  • فعالیت در زمینه های مختلف این حوزه ازجمله : هوش مصنوعی، شبکه ارتباطی، مدیریت داده های کلان، پردازش ابری و حفظ حریم شخصی

 

طرح تحقیقاتی تعریف شده در این حوزه : 

حفظ حریم شخصی بیماران در اطلاعات مبادله شده در پزشکی از راه دور با استفاده از روشی مبتنی بر گراف، 1401

اعضای هسته :

  • خانم دکتر زهرا بهارلویی (دبیر هسته)
  • خانم مهندس مریم انصاریان