مصاحبه با سروش قدسی کارآفرین و بنیان‌گذار ۱۳ ساله استارتاپ Slik

  • ي, ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ - ۰۸:۴۹
تعریف نشده

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از مزایای پیشرفت دنیای فناوری و فراگیرشدن اینترنت این است که امروزه سن و سال دیگر محدودیتی برای دست‌یابی به موفقیت به‌شمار نمی‌رود. اینترنت بستری را فراهم آورده که نوجوانان و جوانان کم سن و سال هم می‌توانند هرآنچه را دوست دارند یادبگیرند و با استفاده از امکانی که اینترنت برای آن‌ها فراهم آورده شانس خود را برای رسیدن به موفقیت آزمایش کنند. در این بین، اگر آنها در محیطی مشوق و حمایت‌کننده نیز قراربگیرند، شانس کسب موفقیتشان به مراتب افزایش خواهدیافت. سروش قدسی یکی از همین نوجوانان موفق است. او که از ۸سالگی کدنویسی را از طریق اینترنت یادگرفته، به لطف تلاش و پشتکار خود و حمایت‌های پدر و مادرش در مسیر موفقیت قرارگرفته و استارتاپی که اخیراً راه‌اندازی کرده با استقبال گسترده کاربران مواجه شده‌است. سروش که داستان موفقیتش در چندین وبسایت انگلیسی‌زبان منتشر شده، آینده روشنی در پیش دارد. در ادامه مصاحبه روزآفرین با سروش قدسی را بخوانید:

 

روزآفرین: لطفاً خودتان را برای خوانندگان روزآفرین معرفی کنید.

سروش قدسی هستم، ۱۳ساله، متولد کانادا و ساکن شهر واترلو هستم. در مقطع سوم راهنمایی تحصیل می‌کنم و بنیان‌گذار استارتاپ Slik هستم.

روزآفرین: مختصری از استارتاپ خود بگوئید؛ از اینکه ایده اصلی از کجا شکل گرفت و چطوری به اینجا رسید؟

من در ابتدا با پایانه بلومبرگ آشنا شدم؛ جایی که کاربران اینترنت می‌توانند تمام اطلاعات لازم برای خرید و فروش و تغییر و تحولات بازار بورس و سهام را در آن به‌دست بیاورند. اشتراک بلومبرگ چند ده هزار دلار است، من به ذهنم رسید که  چیزی شبیه پایانه بلومبرگ برای خودم طراحی کنم. به مرور با استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا آشنا شدم و تصمیم گرفتم این پروژه را بر روی استارتاپ‌ها و اطلاعات مربوط به آنها متمرکز کنم. به مرور که این برنامه را تکمیل می‌کردم به ذهنم رسید که می‌توانم آن‌را برای استفاده دیگران به‌صورت عمومی عرضه کنم. بدین منظور سعی کردم آن‌را کاربردی‌تر کنم. به این ترتیب استارتاپ Slik شکل گرفت. Slik یک پایگاه داده از استارتاپهاست که به کاربران اجازه می‌دهد بر اساس معیارهایی از قبیل حوزه فعالیت، دفعات و مراحل جذب سرمایه، تعداد کارمندان، میزان بازدید از صفحات و ... استارتاپ‌های مورد نظر را جستجو کنند.

روزآفرین: آیا به غیر از Slik استارتاپ یا تجربه‌ای مشابه آن‌را داشتید؟

پیش از Slik چند کار کوچک برای سرگرمی انجام داده بودم، ولی کاری که برای ارائه عمومی انجام داده باشم خیر، این اولین استارتاپ و تجربه حرفه‌ای من است.

روزآفرین: از کجا با روش‌های اجرای ایده، راه‌اندازی استارتاپ و مفاهیم اولیه کسب و کار را آشنا شدی؟

مادر من دکترای طراحی سیستم‌ها و پدرم دکترای علوم کامپیوتر دارند، هر جایی به مشکل برخوردم از آن‌ها کمک گرفتم. اما به‌طور کل اکثر چیزهایی که بلدم را از اینترنت و به‌خصوص ویدئوهای موجود در یوتیوب یاد گرفته‌ام.

روزآفرین: آیا تا به امروز در فعالیت‌های حرفه‌ایت اشتباه بزرگی هم مرتکب شده‌ای؟

بله! بزرگ‌ترین اشتباهم این بود که دیر اقدام به طراحی سایت کردم؛ یعنی می‌توانستم خیلی زودتر یک وبسایت خیلی ساده‌تر درست کنم و کاربرها را زودتر درگیر ایده اصلی بکنم تا وقتی که نسخه نهایی سایت را عرضه می‌کنم کاربران بیشتری استارتاپم را شناخته باشند. درسی که گرفتم این بود که در آینده سعی می‌کنم محصول را کوچک‌تر اما سریع‌تر عرضه کنم و بعد به مرور آن‌را رشد و توسعه دهم.

روزآفرین: نظرت درباره سیستم‌های فعلی آموزش و پروش چیست؟ گویا خیلی موافق این سیستم نیستی!

بله خیلی موافق سیستم آموزشی فعلی نیستم. به نظر من سیستم آموزش فعلی بهترین سیستم ممکن نیست. در یک سیستم آموزشی ایده‌آل دانش‌آموزان باید مدام در حال یادگیری باشند. اما خب اگرچه به این سیستم انتقاداتی دارم از طرفی هم باید بگویم که این بهترین چیزی هست که فعلاً وجود دارد.

روزآفرین: آیا برای خودت الگوی خاصی هم داری؟

نه خیلی هنوز به این موضوع فکر نکرده‌ام!

روزآفرین: برای تقویت قدرت خلاقیت و برای الهام‌گرفتن معمولاً چه کارهایی می‌کنی؟

من خیلی کتاب می‌خوانم، و البته به حرف‌های افراد مطرح در حوزه‌هایی که به آن‌ها علاقمندم گوش می‌کنم. در اینترنت ویدئوها و پادکست‌های آن‌ها را پیدا می‌کنم و استفاده می‌کنم.

روزآفرین: آیا تا به حال فکر کردی مثلاً ۱۵سال دیگر در چه وضعیتی خواهی بود؟ آیا برای خودت هدف بلندمدت هم تعیین کرده‌ای؟

خیلی به برنامه‌های بلندمدت فکر نمی‌کنم، چون اوضاع آن‌قدر تغییر می‌کنند که آدم نمی‌تواند خیلی مطمئن باشد که در آینده اوضاع به چه گونه‌ای است.

روزآفرین: خب برنامه‌ات برای استارتاپت چیست؟ کی نسخه نهایی عرضه می‌شود؟

تا چند ماه دیگر نسخه‌ اولیه را برای یک عده خاص ارائه می‌کنم تا نظرها و بازخوردها را دریافت کنم. بعد از آن باید نسخه بتا را به تمام کسانی که برای دریافت آن ثبت‌نام کرده‌اند عرضه کنم. اما زمان آن کاملاً  وابسطه به نظرات و بازخوردهایی است که در مرحله اول دریافت می‌کنم. به همین ترتیب، زمان عرضه نهایی هم وابسته به نظرات و بازخوردهایی است که در مورد نسخه بتا دریافت میکنم.  

روزآفرین: تاکنون بازخوردهایی که از نسخه بتای سایت گرفتی چگونه بوده؟

بازخوردها واقعاً عالی بوده و بیشتز از آن چیزی که فکر می‌کردم از سایت و استارتاپم استقبال شده.

روزآفرین: خب با تشکر از اینکه وقتت را در اختیار روزآفرین قراردادی، به‌عنوان آخرین سوال،  اگر بخواهی یک پیشنهاد به هم‌سن و سالان و علاقمندان کسب و کار که هنوز وارد این مسیر نشده‌اند بدهی چه می‌گویی؟

البته فکر نکنم من آدم مناسبی برای این کار باشم، ولی در حد تجربه شخصی می‌گویم، اگر ایده‌ای دارید هر چه زودتر شروع کنید! هر چه بیشتر طول بکشد، نه تنها مزیتی ندارد که زمان را هم از دست می‌دهید.

 

 

به نقل از روزنامه کار آفرین