خیز قطر برای توسعه صنعت تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۰

  • س, ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ - ۱۲:۰۴
تعریف نشده

 

 

 

 

 

 

 

برپایه آمار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قطر، رشد اقتصادی قطر در حوزه تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۰ سالیانه ۱۷ درصد برآورد می شود که بدین ترتیب ارزش بازار تجارت الکترونیک این کشور که هم اکنون یک میلیارد دلار است تا ۵ سال آینده به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

قطر که به پاس درآمد هنگفت گازی خود توانسته به درآمد ناخالص ملی قابل توجهی دست یابد در حوزه تجارت الکترونیک رشد چندانی نداشته و همچنان در پی تحقق اهداف مورد نظر اقتصادی در این حوزه است. قطر امیدوار است با توجه به درآمد سرانه بالا شهروندانش و ایجاد زیرساخت های مناسب در بخش IT بتواند مردم را به استفاده از سرویس های تجارت الکترونیکی تشویق نماید.

قطر در سال ۲۰۲۲ برای نخستین بار در خاورمیانه میزبان بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی جام جهانی فوتبال خواهد بود و از هم اکنون خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر این رویداد و بهره برداری حداکثری از این رویداد در حوزه فرهنگی، سیاسی، ورزشی و اقتصادی است.

قطر که یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است هم اکنون رتبه هفتم را در حوزه تجارت الکترونیک B2C در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در اختیار دارد. قطر امیدوار است با آموزش مردم و فرهنگ سازی به موقع شهروندان عادی را نیز به استفاده از سرویس های تجارت الکترونیکی ترغیب نماید.

ضریب نفوذ اینترنت در قطر

بر اساس آمار سال ۲۰۱۴ میلادی در میان جمعیت ۲٫۱ میلیون نفری تعداد کاربران اینترنت در قطر یک میلیون و هفتصد هزار نفر بوده است، قطر رتبه ۹۸ام جهان را بر اساس استفاده کاربران از اینترنت در اختیار دارد و ضریب نفوذ اینترنت در این کشور ۸۸٫۱ درصد است.

مردم خاورمیانه در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید کالا و خدمات آنلاین هزینه کرده اند که این مبلغ یکسال پس از آن با رشدی ۲ برابری به ۶۰۰ میلیون دلار رسید و پیش بینی شده که هزینه کرد مردم خاورمیانه در این بخش تا پایان سال جاری میلادی به بیش از ۱٫۱ میلیارد دلار برسد.

منبع : ایکامیت